Linie - románské rotundy středních Čech - záhadný zlatý řez

30.08.2019

K tématu rotund jsem se dostala náhodou, když jsem se přestěhovala do nového bydliště, v jehož okolí se právě několik starých rotund nachází. Při pátrání po nějakých bližších informacích jsem kromě běžně dostupných informací na internetu našla také na webu Putující.cz články a videa právě o rotundách v mém okolí. Zajímavá pak pro mě byla v těchto článcích a videu informace, že existují kromě rotundy v mém bydlišti ještě další rotundy, jejichž apsidy jsou orientovány k východu Slunce, když vstupuje do znamení Býka (jde o azimut 65°, odpovídající východu slunce během svátku Beltainu), a z nich tři leží na jedné linii. Jde o:

  • rotundu/kostel Narození Panny Marie v Holubicích
  • rotundu sv. Petra a Pavla na Budči u Zákolan
  • kostel sv. Mikuláše ve Vrapicích u Kladna, který skrývá základy rotundy

Když jsem sestavovala v mapě linii těchto tří rotund, měla jsem dojem, že jejich vzdálenost není náhodná. Tedy, ono nejde o úplně rovnou přímku, na Budči je trochu zalomená o několik stupňů. Zafungovala zde zřejmě moje intuice, protože když jsem se dívala na linii a na vzdálenosti mezi rotundami, přeměřila jsem tyto vzdálenosti a ověřila je výpočty, potvrdila jsem si, že vzdálenost těchto rotund mezi sebou odpovídá ZLATÉMU ŘEZU! To mi přišlo naprosto neuvěřitelné! A co je zlatý řez?

ZLATÝ ŘEZ (dle Wikipedie): "Jako zlatý řez se označuje poměr o hodnotě přibližně 1,618. Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části."

Podle mapy na serveru Mapy.cz je:

  • vzdálenost mezi rotundou Narození Panny Marie v Holubicích a rotundou sv. Petra a Pavla na Budči 3,692 km (cca 6257 loktů)
  • vzdálenost mezi rotundou sv. Petra a Pavla na Budči a kostelem ve Vrapicích je 5,984 km (cca 10142 loktů)
  • celkem je vzdálenost mezi všemi třemi rotundami 9,676 km (cca 16400 loktů)

Vše jsem si ověřila výpočtem, a vyšla mi čísla téměř shodná. Jak to tedy vypadá, když údaje z mapy vynásobíme číslem 1,618?

Výpočty dle údajů z mapy:

  • 3,692 km (linie Holubice - Budeč dle mapy) x 1,618 = 5,973656 km, což je téměř stejné číslo jako mapová vzdálenost mezi rotundou na Budči a rotundou ve Vrapicích, která je dle serveru mapy.cz 5,984 km
  • 5,984 km (linie Budeč - Vrapice dle mapy) x 1,618 = 9,682112 km, což je také téměř stejné číslo, jako údaj z mapy 9,676 km

Odchylka ve vzdálenostech mezi údaji z mapy a výpočty není nijak velká. Můžete si tyto vzdálenosti i sami ověřit, vzdálenost je měřená na Mapy.cz, doporučuji proto pracovat s mapou na počítači, ne na mobilu.

Pro výpočet můžete použít i aplikaci na stránce  https://www.reinberk.cz/zlaty-rez.

Otázka zní - co je na těchto rotundách nebo této linii tak zvláštního, že jejich vzdálenost odpovídá zlatému řezu? Kromě toho, že v dosahu pár kilometrů nebo přímo v místě všech třech rotund byla hradiště, byly zde nalezeny hroby či přímo pohřebiště a dokonce i mohyly - u všech třech míst na linii!


Toto je článek, který popisuje 1. část mého pátrání. Linie, která spojuje tyto tři rotundy, je totiž součástí většího obrazce.

Druhý díl:  Románské rotundy - trojúhelník Holubice - Vrapice - Zadní Kopanina

Třetí díl:  Pokračování záhady rotund v Holubicích, Vrapicích, Kopanině a v Roztokách na Levém Hradci

Čtvrtý díl:  Ley obrazec - centrum ve Vrapicích   

 

Různé zajímavosti:

  • linie, která tyto tři rotundy spojuje, velmi těsně míjí hradiště Homolka na východním okraji vesnice Stehelčeves v okrese Kladno. Toto hradiště bylo osídleno v době středního eneolitu řivnáčskou kulturou.
  • nedaleko Budče byly zase zjištěny (mimo jiné) mohyly u obce Blevice.
  • nedaleko Vrapic (cca 2 km) se nachází obec Brandýsek, kde je rozsáhlé pohřebiště již od neolitu. Nachází se zde např. staroeneolitická mohyla, dále hroby z doby římské nebo z kultury zvoncovitých pohárů a také raně středověké hroby. https://home.zcu.cz/~smejda/Smejda2001/Smejda2001.htm#Rekonstrukce
  • nedaleko holubické rotundy se nachází hradiště Minice a mohyly na Erzu, Tursku a u Libčic nad Vltavou
  • linie, která tyto tři rotundy spojuje, také velmi těsně míjí lokalitu Dřetovického potoka, kde bylo raně středověké osídlení, kostel sv. Václava v Dřetovicích, původně raně románský kostelík z 11. či 12. století, u kterého bývala vesnice Kralovice a tvrziště
  • kostel sv. Mikuláše ve Vrapicích u Kladna lze spojit pod úhlem 90° s hradištěm Řivnáč u Roztok, které fungovalo v době eneolitu a podle kterého je celá kultura pojmenována

  • tato linie je součástí trojúhelníku, v jehož každém vrcholu se nalézá románská rotunda. Jde o rotundu narození Panny Marie v Holubicích, kostel sv. Mikuláše ve Vrapicích a rotundu sv. Máří Magdaleny v Přední Kopanině . Na jedné straně trojůhelníku se nalézá Makotřaská svatyně. Více v článku Románské rotundy - trojúhelník Holubice - Vrapice - Zadní Kopanina.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky