GEOMANCY.WEBNODE.CZ

 

Menhiry u Slavětína, Loun a Hořína, dále údajné menhiry u Orasic, Hřivčic a Selibic

O menhirech u Slavětína, Loun a Hořína jsem se dozvěděla přes stránky Libora Čermáka, který zmiňuje menhir u Hořína. Přes internetový vyhledávač jsem našla stránky Žateckého deníku, kde jsou zmiňovány i další menhiry, které mají k nedochovanému hořínskému menhiru souvztažnost.

Doslova se zde píše: "Další zajímavý a dosti známý je menhir Baba ve Slavětíně na Lounsku. Obdivovat ho můžete na křížení polních cest poblíž železniční zastávky severozápadně od obce pod osamělým stromem...
I u tohoto objektu Petr Blahuš upozorňuje na zajímavou okolnost. "Mezi dvoutunovým menhirem Baba u Slavětína a dnes už neexistujícími megality u Loun a u Hořína na Mělnicku je souvislost. Při zaměření z blízkého vizíru odpovídá spojnice mezi ním a Babou azimutu západu slunce při zimním slunovratu." uvedl. Vizírem se označuje něco jako zaměřovací kámen. Někdejší stavitelé je umisťovali na přesně určené místo třeba tak, aby právě nad nimi vycházelo či zapadalo slunce o slunovratu či rovnodennosti. Své menhiry mají podle turistických průvodců i obce Orasice a Hřivčice. V Orasicích má být kámen k vidění na severozápadním okraji obce u polní cesty pod starým stromem. V Hřivčicích má stát štíhlý kamenný sloup přímo uprostřed obce, obehnaný nízkým plotem."

Menhir Baba u Slavětína je z železitého pískovce, který má být shodný s klobuckým Pastýřem.  Více o menhiru Baba u Slavětína v odkazech níže.

Menhiry u Loun a Hořína již bohužel nestojí, nicméně menhir u Loun není v článku blíže specifikován, možná jde o menhir, který byl nalezen nedaleko Selibic a nyní stojí v areálu Oblastního muzea v Lounech. Menhir u Hořína - pokusím se najít někde zdroj, kde menhir přesně stál (Špůrek?). https://www.kpufo.cz/oblasti/meg/album/kartoteka/mhorin/mhorin.htm

Menhir v Selibicích - na mapy.cz je uveden menhir přímo v centru obce. Na internetu jsou ale články, které zmiňují nález menhiru nedaleko Selibic, tento menhir je vícekrát zmiňován jako nalezený v menadru řeky Ohře, a jednou na stránkách samotných Selibic jako nalezený u cesty - "Do roku 1993 ležel povalený u silnice u obce Selibice, kdy po objevení jej převezl J.Helšus do muzea v Lounech. Tento menhir měří 190 cm, na rozdíl od jiných je osekán do souměrného tvaru." 

Menhir v Hřivčicích, zmiňovaný v čánku Žateckého deníku, je zřejmě milník, nikoliv menhir.  Viz. odkazy níže.

Menhir u Orasic neboli Keltský kámen - je vysoký cca 70 centimetrů. Více v odkazech.

Menhir v Ratiboři u Chyšek, zmiňovaných na stránkách kolovraty.cz: "Již nedochovaný menhir stával v Ratiboři u Chyšek na zahradě rodinného statku. Tento byl před rokem 1990 odstřelen na popud místního JZD."  na první pohled nevypadá, že by měl něco s hořínským společného, dělí je vzdálenost cca 90 kilometrů, ale jejich spojnice vede v téměř dokonalém severojižním směru 1°-3° a jen velmi těsně míjí keltské oppidum Hrazany (cca 0,5 km), oppidum Závist u Lhoty u Dolních Břežan (cca 1,5 km) a vrch Hradiště u Točné (cca 0,8 km), vrch Ládví (nálezy pozůstatků kamenných nástrojů ze středního paleolitu a neolitu - cca 1 km), menhir v Chabrech (cca 250 metrů). A to jsem zmínila jen nejznámější lokality, našlo by se jich víc.

Odkazy a zdroje:

 
 
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky