GEOMANCY.WEBNODE.CZ


Kraj, kde se těžilo zlato, přilákal i Kelty. Koneckonců o zlatě vypovídá i jméno jedné obce v okolí - Zlatníky. Oppidum Závist určitě nebylo tak dlouho prosperující jen tak pro nic za nic, z oppida jste se mohli do Jílového dostat pěšky za jeden den.

Co mě ale zaujalo, byla náhodně objevená informace o mehiru a možném kamenném kruhu, obojí se má nacházet právě nedaleko Jílového. A protože mě párkrát už linie směrem k Jílovému vedly a jen jsem o mehiru a kruhu nevěděla, musela jsem si ověřit, jestli by tyhle dvě megalitické záležitosti nějak zapadaly do jiných ley linií.


A o jaké megality tedy jde? Na Boží skále stojí menhir a na Kněžské hoře by zase mohly být zbytky kamenného kruhu. Také jsem se dočetla, že v rybníce v nedalekém Skalsku byl nalezen granodioritový menhir a dnes by měl být k vidění v geologické expozici v Chotouni hned pod sjezdovkou.

Na mapě jsem si spojila Kněžskou horu a Boží skálu a také jsem oba kopce chtěla propojit s rybníkem ve Skalsku, kde měl být nalezený menhir, jenže se ukázalo, že ve Skalsku je vodních ploch víc, protáhla jsem tedy linii do prvního rybníku. Bohužel ale v prodloužení linií nic přímo neleželo.

Už jsem chtěla myšlenku na větší dosah těchto údajných megalitů opustit, když jsem si na mapě povšimla skalního útvaru s názvěm "Obětní kameny", ležícího necelý kilometr od Kněží hory. Když jsem tento vrch zakomponovala do sestavy a linii protáhla, dostala jsem se přímkou, vycházející z Obětních kamenů, přes Kněží horu přímo na břeh Markvartova rybníka. Budu muset ověřit, ve kterém rybníce kámen doopravdy nalezli, snad to budou vědět v Chotouni, nebo v muzeu v Jílovém.

Pokud by se potvrdil Markvartův rybník, pak u něj vede přes Kněží horu a Obětní kameny linie, která dosáhne až k hradišti Voltýřov, obývaném v době bronzové, halštatské i v raném středověku. Tato linie jen těsně míjí keltské oppidum Hrazany a dále pokračuje k Putkovskému hradišti. O něm se mi podařilo zjistit jen pár věcí. Zajímavé ale je, že když vedem lenii z Putkovského hradiště směrem nahoru, potká se tato linii s první prodlouženou linií u Jimlína, což je také zajímavá lokalita a a navíc tato dlouhá linii protíná Dobrš, kterou Pavel Kozák uvádí jako energeticky významné místo. Server Hrady.cz zase uvádí: "Původně keltské hradiště bylo postaveno jako ochrana místa plnícího náboženskou funkci. Náboženská funkce měla úzký vztah k nedalé Dobrši. Hradiště bylo v provozu ještě na počátku vlády Přemyslovců".

Dále tato linie jen těsně míjí hradiště na Okrouhlíku a pozůstatky keltské svatyně "Na Kokrdech" u Rakovníka.

Z Putkovského hradiště můžeme vést linii zrcadlově do do Okrouhlého hradiště u Konstantinových lázní, které bylo sídleno již "v mladším období pozdní doby bronzové", jak uvádí Wikipedie. 


Mapy zde: 


Odkazy, zdroje a další info:

https://menhiry.mysteria.cz/jilove.htm

https://www.moskyt.net/po-ceskych-zahadnych-megalitech

https://blog.idnes.cz/blog.aspx?c=92212

https://blog.idnes.cz/blog.aspx?c=335361  

https://www.kpufo.cz/oblasti/meg/album/kartoteka/mjilove/mjilove.htm

https://www.muzeum-pribram.cz/cz/muzeum/pracoviste/archeologie/voltyrov/

https://www.hrady.cz/?OID=3282

https://cs.wikipedia.org/wiki/Strašice_(hrad)

https://www.dobrs.cz/wp-content/uploads/2004_VLD.pdf

https://cs.wikipedia.org/wiki/Okrouhlé_Hraditě_(hradiště)  


 
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky