Rotunda sv. Václava v Praze

28.05.2022

O rotundě sv. Václava v Praze na Malostranském náměstí se soudilo, že již neexistuje. Přestože po ní bylo několikrát pátráno, nebyla nalezena. Vznik rotundy se klade do doby sv. Václava, kdy se v místě budoucího postavení rotundy měl zastavit pohřební průvod, který vezl tělo sv. Václava na Pražská hrad.

Stručná historie

Vznik rotundy se udává v 11.století a později se po barokní přestavbě stala součástí kostela. Poté zde bylo vystaveno jezuitské správní sídlo a barokní kostel svatého Václava, který zanikl spolu s jezuitským domem v roce 1772 a v základech zůstalo i torzo rotundy. Rotunda i pozdější budovy jsou dochovány na několika vyobrazeních.

Novodobá historie

Dnes zde v tomto místě sídlí Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a právě při rekonstrukci těchto budov v roce 2003 byla rotunda (resp. zbytky základů, podlah a zdiva) objevena. Nejvýznamnější objev z rotundy je objevení zbytku původní románské terakotové podlahy. Rotunda byla po důkladné rekonstrukci slavnostně zpřístupněna a nyní je možné do ní nahlédnout při výjimečných příležitostech. 

Další informace se dozvíte v odkazech a ve videích.

Rotunda sv. Václava, Wikipedia, Octopus moldavicus, CC BY-SA 3.0
Rotunda sv. Václava, Wikipedia, Octopus moldavicus, CC BY-SA 3.0

Malá poznámka:

Pokud přemýšlíte o tom, jestli i tato rotunda sv. Václava se nachází na nějaké zajímavé linii, tak nachází. Jde o linii, která vede přes Pražský hrad: Rotunda Nanebevzetí panny Marie v Holubicích - Pražský hrad - rotunda sv. Václava - rotunda sv. Pankráce - rotunda sv. Václava v Libouni. Celkem měří tato linie 73,66 km a je pod azimutem 148° - 150°(resp. 330°). 

Jestli mají tyto kostely společného zbývá ještě dopátrat. Více informací najdete v mém dalším článku Linie rotund Holubice - Praha - Kostelec u Křížků - Libouň.

Videa

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky