Panenský Týnec - mohyla

19.10.2020

Na severozápadě od centra Panenského Týnce se nachází na návrší zbytek rozorané mohyly (50.2984278N, 13.9094411E). Velikost mohyly byla okolo 30 metrů, průměr vnější části příkopu dosahuje 35 metrů a jeho šířka 2,5 metru.  -  a koncem 19. století zde byla nalezena bohatě zdobená spona, kameny a kostra.

Odkaz na mapu, kde lze nalézt zbytky kruhového příkopu a základů mohyly   https://mapy.cz/s/kejutaboce. Pokud si přepnete na mapu z roku 2003 nebo 2012, kruh je celkem dobře patrný.

Podrobný popis mohyly, historické začlenění, nákres v terénu i další zajímavé informace naleznete v Archeologických rozhledech z ledna 2002.

Zdeněk Smrž a Roman křivánek ve svém článku v Archeologických rozhledech také uvádějí, že z návrší, kde se nalézají základy mohyly, je dobrý rozhled po krajině k severu, západu a východu a i z těchto stran je patrné, že je návrší dominantní.

Pozn.: V Panenském Týnci jsem kdysi byla, ale o mohyle jsem tenkrát bohužel nevěděla, proto jsem zatím místo nemohla nafotit. Přidávám si tedy mohylu u Panenského Týnce na seznam míst, které musím navštívit. bude zajímavé se přímo na místě podívat, kam vlastně je od mohyly vidět.


Zajímavost

Mohyla je zakreslená i na mapách z 19. století - odkaz na historickou mapu se zakreslenou mohylou  https://mapy.cz/s/jenozecaju

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky