Linie Mohyla na Erzu - Boží muka - hradiště Minice

15.01.2019
 

Jde o moji úplně první linii. Nejdříve mě zaujala Boží muka (GPS 50.1925767N, 14.3038081E) u lesíka jménem Erz (také Ers, Erš), který se nachází u Holubic - Kozince v okrese Praha - západ. Jezdila jsem okolo těchto Božích muk do práce a měla jsem z nich zvláštní dojem. Čekala bych, že budou stát na nějakém rozcestí, například u Erzu. Během svého pátrání jsem se také dozvěděla, že na místě Božích muk je nyní usazen náhrobek ze hřbitova u holubické rotundy Narození Panny Marie. V místě Božích muk je ale povaleno stále několik kamenů, snad původních... 

Na mapách ani na Lidaru jsem ale neviděla žádnou starou cestu, která by vytvářela se silnicí, u které Boží muka stojí, křižovatku. Je pravda, že tato Boží muka stojí na hranici parcely, takže by teoreticky mohla fungovat jako vytyčení hranice, ale jsou už na mapě z 19. století, takže by takto musela fungovat už dlouho a o tázka je, jak staré hranice pozemků jsou.

Když jsem tedy kolem těch Božích muk v srpnu 2018 jela na kole, všimla jsem si, že je od nich perfektně vidět na Říp, k Tursku a k Erzu. Tou dobou už totiž na poli nebylo nic, co by bránilo ve výhledu (v zimě jsem pak na toto místo došla znovu a vyfotila Boží muka s Řípem). A protože jsem se v té době začala o ley lines a energii v krajině zajímat, napadlo mě vyzkoušet, jestli se něco nenachází na linii mezi těmito Božími muky a Řípem, případně na jejím prodloužení. Na této linii jsem žádnou zajímavost nenašla, až o dost později při jejímzkušebním prodloužení na sever, když už jsem věděla, co hledat, více o tom v tomto článku).


Když jsem ale vyzkoušela trochu jiný směr, našla jsem opravdu zajímavé spojení - linii, která vede přímo od keltského hradiště v Minicích, přesně protíná Boží muka a také Erz přesně v těch v místech, kde je dle dostupných zdrojů mohyla.

V prodloužení této linie se nachází Černý Vůl (Statenice), kde je doloženo osídlení již v eneolitu. Linie dále pokračuje přes Jílové u Prahy, kde je kromě keltského osídlení doloženo osídlené již v době kamenné.

Mapa s kratší linií hradiště Minice - Boží muka - mohyla na Erzu: https://mapy.cz/s/3kxyc 


Mapa s delší linií hradiště Minice - Jílové u Prahy: https://mapy.cz/s/3wWIu

 
 

Zajímavost: tato Boží muka u Erzu mají i propojení s Budčí a dalšími lokalitami. Ohledně Božích muk u Erzu ještě budu muset pátrat, jsou prostě záhadná.

Lokalita hradiště Minice u Kralup nad Vltavou

Jde o velmi zajímavé hradiště s velmi bohatými nálezy. Spíše jde o posvátný okrsek než o velké obydlené hradiště. Video o hradišti Minice: https://youtu.be/Rq6I-PIH9cc 


Les Erz a mohyla na Erzu (také jako Ers, Erš)

Když jedete po silnici přes Tursko, nemůžete se lesa Erzu nevšimnout. Je to zarostlý kopeček, viditelný od Turska směrem k západu jako příjemný lesík na obzoru. Nachází se v něm na skalce výškový bod 345 m.n.m., mohyla a také polorozbořené stavby - byla zde továrna a předtím zde mělo sovětské vojsko za okupace základnu.

Jedna z mála archeologických informací, kterou se mi podařilo na internetu najít je ta, že se na Erzu nachází slovanské pohřebiště (mapy.cz), což ale vůbec nekoresponduje s dobou, kdy fungovalo hradiště v Minicích.

V digitálním archivu AMČR jsem našla informaci K. Motykové, která v roce 1961 Erz prozkoumala, že mohylu jako starolaténskou uváděl A. Stocký.

V roce 1979 byl přizván k mohyle Dr. Rulf, protože došlo k porušení okolí mohyly terénními úpravami, které prováděli sovětští vojáci. Dr. Rulf konstatoval, že mu stačí slib vojáků, že už v okolí mohyly kopat nebudou a proto že není potřeba záchranný výzkum mohyly. Slib ale zřejmě vojáci nedodrželi, protože v roce 1991 Dr. Čtverák při archelogickém průzkumu sděluje, že archeologický průzkum již není možný, protože byla tato lokalita sovětskými vojáky zničena.

Ještě se mi podařilo najít dokument s mapou, kde se mohyla na Erzu nachází, je zde:  https://media.archeologicky-atlas.cz.s3.amazonaws.com/production/source/documents/Chynov/Vojtechovska_2001.pdf.

Od jedné paní, která se věnuje historii, jsem se dozvěděla, že na Erzu není mohyla a slovanské pohřebiště, ale že tam byli Keltové, což by spíše odpovídalo osídlení na hradišti v Minicích, ale jak je to doopravdy, to zatím nevím. Záhada pokračuje. :-) 



Co je mohyla?

Laicky by se dala mohyla popsat jako hrob, na který byl navršen vysoký kopec hlíny. Často má vnitřní vyzdívku z kamenů nebo dřeva. Někdy se vyskytuje i více pohřbů v jedné mohyle, např. jeden pohřeb v prostředku mohyly a druhý na jejím okraji. Jsou ale i mohyly, ve kterých se žádný hrob nenašel. Dříve se mohyly tyčily na nezalesněných plochách, často tak, aby vynikaly na obzoru, takže byly obzvlášť nápadné a vytvářely výrazné prvky v krajině.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky